Czy do montażu napędu do bramy potrzebne są uprawnienia?

sie 08 2022

Generalnie odpowiedź na to pytanie brzmi: nie potrzeba... ale nie zawsze. Niektórzy producenci automatyki przeznaczają część swojego asortymentu do montażu przez klienta, który chce zainstalować napęd do bramy samodzielnie. Są to systemy bardzo proste, ograniczone w funcjonalności, łatwe do instalacji i programowania. Należy zwrócić uwagę, że posiadają (lub powinny posiadać) wtyczkę zasilającą do prądu. Tylko taki sprzęt i tylko za pomącą wtyczki może klient samodzielnie podłączyć do sieci elektrycznej. Każde inne rozwiązanie, łączenie w rodzielnicach lub w samej centrali napędu musi wykonać elektryk z uprawnieniami SEP. Wiąże się to z konsekwencjami, które mogą być następstwem nieprawidłowego podłączenia jak porażenie prądem czy pożar. Ubezpieczyciele są w takich przypadkach bardzo dociekliwi.

Następną sprawą jest odpowiednie dobranie sprzętu pod względem wymagań klienta, ale też i bramy. Niekiedy bywają one rozbieżne. Klient życzy sobie aby napęd był tani, delikatny a posiada wielką, ciężką bramę i na dodatek mieszka w okolicy gdzie bywają bardzo silne wiatry. Trzeba to wszystko w jakiś sposób pogodzić. Na pewno doświadczony instalator zaproponuje rozwiązanie, które nie tylko zadowoli klienta ale bedzie tęż służyć przez długie lata.

automaty do bram

Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie sprzętu wiodących marek to aby zachować lub przedłużyć gwarancję na niego musimy skożystać z usług instalatora posiadającego odpowiednie kwalifikacje potwierdzone certyfikatem autoryzowanego serwisu. Będziemy mieli wtedy pewność, że montaż napędu został przeprowadzony zgodnie z zaleceniami producenta i będzie nam służył latami.

Możemy się więc pokusić na samodzielny montaż, lub zlecić go osobie bez odpowiednich kwalifikacji ale musimy się liczyć z pewnymi konsekwencjami, takimi jak brak lub utrata gwarancji oraz niepewność co do prawidłowego montażu.

Aby dowiedzieć się więcej o prawidłowej instalacji prosimy o kontakt z naszą firmą, gdzie pomożemy przy doborze sprzętu a także możemy go zamontować.

sie  08